ECS-MPI4040R3-4R7-R
Manufacturer
ECS Inc. International
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 2.3A 92 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ECS-MPI4040R3-4R7-R PDF
Type Description
Series:ECS-MPI4040
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.3 A
Current - Saturation (Isat):4.8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):92mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Height - Seated (Max):0.073" (1.85mm)