AIUR-07-102K
Description
FIXED IND 1MH 100MA 6.3 OHM TH
DataSheet
AIUR-07-102K PDF
Type Description
Series:AIUR-07
Material - Core:Ferrite
Inductance:1 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):100 mA
Current - Saturation (Isat):150mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):6.3Ohm Max
Q @ Freq:60 @ 1kHz
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):0.201" (5.10mm)