B82442A1682K000
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 810MA 120 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
B82442A1682K000 PDF
Type Description
Series:SIMID
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):810 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):120mOhm Max
Q @ Freq:10 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:24MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package:2220 (5650 Metric)
Size / Dimension:0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.209" (5.30mm)