MLP1608V2R2BT0S1
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 600MA 468 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLP1608V2R2BT0S1 PDF
Type Description
Series:MLP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ferrite
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):468mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:2 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.037" (0.95mm)