LMXS0704M471DTAS
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 470UH 190MA 1.8 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
LMXS0704M471DTAS PDF
Type Description
Series:LMXS
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:470 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):190 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):1.8Ohm Max
Q @ Freq:40 @ 100kHz
Frequency - Self Resonant:4MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):0.115" (2.92mm)