MPEV1D0630L220
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
METAL INDUCTOR , A, MOHM, AEC-Q2
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MPEV1D0630L220 PDF
Type Description
Series:METCOM MPEV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:Metal Composite
Inductance:22 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.7 A
Current - Saturation (Isat):3.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):186.3mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:9.6MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 180°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)