MLG1005S2N2CT000
Manufacturer
TDK Corporation
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2NH 900MA 150 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MLG1005S2N2CT000 PDF
Type Description
Series:MLG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Multilayer
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:2.2 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):900 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:7 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant:7GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)