IHLP4040DZET2R2M01
Description
FIXED IND 2.2UH 12A 9MOHM SMD
DataSheet
IHLP4040DZET2R2M01 PDF
Type Description
Series:IHLP-4040DZ-01
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):12 A
Current - Saturation (Isat):25.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:4040
Size / Dimension:0.425" L x 0.400" W (10.80mm x 10.16mm)
Height - Seated (Max):0.157" (4.00mm)