CW201212-8N2J
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 8.2NH 600MA 60MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
CW201212-8N2J PDF
Type Description
Series:CW201212
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:8.2 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):60mOhm
Q @ Freq:60 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant:5.5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max):0.059" (1.50mm)