AIAP-02-472K
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7MH 180MA 9.66 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AIAP-02-472K PDF
Type Description
Series:AIAP-02
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:4.7 mH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):180 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):9.66Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.252" Dia x 0.551" L (6.40mm x 14.00mm)