SM2511-R82MHF
Manufacturer
ITG Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
0.82UH, 20%, 6.7MOHM, 24AMP MAX.
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SM2511-R82MHF PDF
Type Description
Series:SM2511
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:Metal
Inductance:820 nH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):13 A
Current - Saturation (Isat):24A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):8mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.263" L x 0.255" W (6.68mm x 6.47mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)