
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S1210R |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Iron |
| Inductance: | 560 nH |
| Tolerance: | ±1% |
| Current Rating (Amps): | 619 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 500mOhm Max |
| Q @ Freq: | 40 @ 25MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 200MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 25 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.138" L x 0.105" W (3.51mm x 2.66mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.101" (2.57mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 2000 |
Current price of S1210R-561F is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.7UH 1.7A 90 MOHM SMD
FIXED IND 3.3NH 450MA 240 MOHM
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM
FIXED IND 560NH 619MA 500 MOHM
CRYSTAL 24.0000MHZ 13PF SMD
XTAL OSC VCXO 140.0000MHZ LVDS
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB