NRS6010T4R7MMGF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 1.4A 198 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
NRS6010T4R7MMGF PDF
Type Description
Series:NR, S Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.4 A
Current - Saturation (Isat):1.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):198mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:36MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2304 (6010 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)