AISC-0603HP-2N2B-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2NH 900MA 150 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
AISC-0603HP-2N2B-T PDF
Type Description
Series:AISC-0603HP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ceramic
Inductance:2.2 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):900 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):150mOhm Max
Q @ Freq:13 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:7GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.071" L x 0.044" W (1.80mm x 1.12mm)
Height - Seated (Max):0.040" (1.02mm)