ASPI-1367-6R8M-T
Manufacturer
Abracon
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 11.5A 14.9 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ASPI-1367-6R8M-T PDF
Type Description
Series:ASPI-1367
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):11.5 A
Current - Saturation (Isat):16.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):14.9mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:200 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.551" L x 0.508" W (14.00mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max):0.264" (6.70mm)