B82144B2682K000
Description
FIXED IND 6.8UH 2.75A 95 MOHM TH
DataSheet
B82144B2682K000 PDF
Type Description
Series:LBC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):2.75 A
Current - Saturation (Isat):3.5A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):95mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant:40MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)