HCMA0503-5R6-R
Description
FIXED IND 5.6UH 4.3A 70.6 MOHM
DataSheet
HCMA0503-5R6-R PDF
Type Description
Series:HCMA0503
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:5.6 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.3 A
Current - Saturation (Isat):3.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):70.6mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.203" L x 0.201" W (5.15mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)