MDMK3030T1R0MM
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 3.1A 50 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MDMK3030T1R0MM PDF
Type Description
Series:MCOIL™, MD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.1 A
Current - Saturation (Isat):4.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):50mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)