2100LL-4R7-H-RC
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 14A 3 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
2100LL-4R7-H-RC PDF
Type Description
Series:2100LL
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Toroidal
Material - Core:Sendust
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):14 A
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):3mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Horizontal (Open)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.860" Dia (21.84mm)
Height - Seated (Max):0.450" (11.43mm)