
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR1005 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 56 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 900 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 1.1A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 210mOhm Max |
| Q @ Freq: | 35 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 11MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.205" (5.20mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of SRR1005-560Y is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 6.8UH 4.4A 14.3 MOHM
FIXED IND 1UH SMD
FIXED IND 22UH 350MA 600 MOHM
FIXED IND 56UH 900MA 210MOHM SMD
CONN RCPT 19POS 0.1 TIN PCB
DC DC CONVERTER 72V 200W
LED COB CX1510 3500K WHITE SMD