
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR1206 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 39 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 1.75 A |
| Current - Saturation (Isat): | 3A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 100mOhm Max |
| Q @ Freq: | 23 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 9MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.256" (6.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 |
Current price of SRR1206-390YL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 82UH 1.45A 160 MOHM TH
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM
FIXED IND 100UH 3A 80 MOHM TH
FIXED IND 1.3NH 1A 90 MOHM SMD
FIXED IND 39UH 1.75A 100MOHM SMD
RF SHIELD 1.5" X 1.5" T/H
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM