MHQ1005P4N7CT000
Description
FIXED IND 4.7NH 800MA 110 MOHM
DataSheet
MHQ1005P4N7CT000 PDF
Type Description
Series:MHQ-P
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Material - Core:Ceramic, Non-Magnetic
Inductance:4.7 nH
Tolerance:±0.2nH
Current Rating (Amps):800 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):110mOhm Max
Q @ Freq:23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:5GHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)