XFHCL6-4R7M
Manufacturer
XFMRS
VIGOR # :
Description
FIXED IND 4.7UH 5.5A 40 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
XFHCL6-4R7M PDF
Type Description
Series:XFHCL6
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Molded
Material - Core:-
Inductance:4.7 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):5.5 A
Current - Saturation (Isat):10A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):40mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:25MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:-
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max):0.118" (3.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FIXED IND 270NH 300MA 1.9 OHM