
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM42S |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±30% |
| Current Rating (Amps): | 920 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 750mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 280mOhm Max |
| Q @ Freq: | 7 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 30MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.189" L x 0.189" W (4.80mm x 4.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.118" (3.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 |
Current price of PM42S-180-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 33UH 1.93A 105 MOHM
FIXED IND 47UH 3.35A 60 MOHM SMD
FIXED IND 820NH 250MA 1.6 OHM
FIXED IND 18UH 920MA 280MOHM SMD
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
FIXED IND 50UH 3.8A 50 MOHM TH
SWITCH ROTARY 6POS 150MA 115V