
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1140 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 390 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 5.8 A |
| Current - Saturation (Isat): | 10.4A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 82mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.030" (26.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 10 | ||
| 100 |
Current price of 1140-391K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 470NH 1.4A 87.5 MOHM
FIXED IND 6.8UH 21A 4 MOHM TH
FIXED IND 240NH 3.74A 30 MOHM
FIXED IND 390UH 5.8A 82 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 345.6000MHZ HCSL
SENSOR PIR 170UA DIGITAL WHITE
CONN PLUG HSNG MALE 11POS INLINE