
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 5500R |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 180 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.57 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.3A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 150mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 130°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.520" (13.21mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 100 | ||
| 300 | ||
| 500 |
Current price of 5500R-184K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 0.7NH 320MA 300 MOHM
FIXED IND 360NH 300MA 1.45 OHM
FIXED IND 4.7UH 1.8A 210 MOHM
FIXED IND 180UH 2.57A 150 MOHM
CRYSTAL 24.5760MHZ 10PF SMD
CONN RCPT 24POS 0.1 GOLD PCB
RF SHIELD 1.25" X 4.75" SMD