
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1400 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | - |
| Inductance: | 10 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 600 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 2.6Ohm Max |
| Q @ Freq: | 48 @ 50kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 200kHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.173" Dia (29.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.917" (23.30mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 15 |
Current price of 1410606C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 4.2UH 10A 8.88 MOHM
FIXED IND 1MH 750MA 1.65 OHM SMD
FIXED IND 2.7UH 1.11A 160 MOHM
FIXED IND 12NH 310MA 280 MOHM
FIXED IND 10MH 600MA 2.6 OHM TH
XTAL OSC XO 50MHZ 3.3V LVDS
CONN HEADER R/A 13POS 2.54MM