
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | PM43 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 840 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 1.3A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 340mOhm Max |
| Q @ Freq: | 25 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 23MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.138" (3.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1500 |
Current price of PM43-180M-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 46.6NH 500MA 310 MOHM
FIXED IND 4.7UH 1.95A 90 MOHM
FIXED IND 22UH 650MA 332 MOHM
FIXED IND 36UH 368MA 2.5 OHM SMD
FIXED IND 18UH 840MA 340MOHM SMD
CONN HDR 7POS 0.1 STACK T/H TIN
TERM BLK 21POS TOP ENTRY 5MM PCB