
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | METCOM MPX |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Metal Composite |
| Inductance: | 1.5 µH |
| Tolerance: | ±20% |
| Current Rating (Amps): | 17.7 A |
| Current - Saturation (Isat): | 26A |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 5.4mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | 30MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.157" (4.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of MPX1D1040L1R5 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 330UH 120MA 14 OHM SMD
FIXED IND 10UH 2.3A 70 MOHM SMD
FIXED IND 27NH 450MA 275MOHM SMD
FIXED IND 1.5UH 17.7A 5.4 MOHM
XTAL OSC VCXO 25.0000MHZ LVDS
TVS DIODE 300V 482V DO201
THERMOSTAT 100DEG ACT LO SOT23-5