ASPI-6045S-1R2N-T
Description
FIXED IND 1.2UH 5.4A 10 MOHM SMD
DataSheet
ASPI-6045S-1R2N-T PDF
Type Description
Series:ASPI-6045S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:1.2 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):5.4 A
Current - Saturation (Isat):8.35A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):10mOhm
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:100MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.177" (4.50mm)