SDR2207-271KL
Description
FIXED IND 270UH 1.1A 470MOHM SMD
DataSheet
SDR2207-271KL PDF
Type Description
Series:SDR2207
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Ferrite
Inductance:270 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):1.1 A
Current - Saturation (Isat):2.2A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):470mOhm Max
Q @ Freq:17 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant:5.3MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.866" L x 0.591" W (22.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):0.307" (7.80mm)