MDMK4040T1R0MF
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 1UH 3.5A 47 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MDMK4040T1R0MF PDF
Type Description
Series:MCOIL™, MD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:1 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):3.5 A
Current - Saturation (Isat):7.5A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):47mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)