WCLA2012V1-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8NH 600MA 0.11
DataSheet
WCLA2012V1-6R8-R PDF
Type Description
Series:WCLA2012V1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:-
Inductance:6.8 nH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):600 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):110mOhm Max
Q @ Freq:50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant:5.5GHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:250 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package:0805
Size / Dimension:0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
Height - Seated (Max):0.060" (1.52mm)