1239AS-H-6R8M=P2
Manufacturer
TOKO / Murata
VIGOR # :
Description
FIXED IND 6.8UH 1A 375 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
1239AS-H-6R8M=P2 PDF
Type Description
Series:DFE252012C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Iron Powder
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1 A
Current - Saturation (Isat):1.3A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):375mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)