EST1040T3R3NDGA
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 3.3UH 2.9A 17 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
EST1040T3R3NDGA PDF
Type Description
Series:ES, T Type
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:3.3 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):2.9 A
Current - Saturation (Isat):6.6A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):17mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:43MHz
Ratings:AEC-Q200
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)