ASPI-0628-6R2M-T1
Description
FIXED IND 6.2UH 2.2A 52 MOHM SMD
DataSheet
ASPI-0628-6R2M-T1 PDF
Type Description
Series:ASPI-0628
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2.2 A
Current - Saturation (Isat):2.2A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):52mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-25°C ~ 120°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:0628
Size / Dimension:0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)