UP3B-100-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FIXED IND 10UH 4.3A 26 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
UP3B-100-R PDF
Type Description
Series:UNI-PAC™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:10 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):4.3 A
Current - Saturation (Isat):5.2A
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):26mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.760" L x 0.520" W (19.30mm x 13.21mm)
Height - Seated (Max):0.268" (6.80mm)