MDMK3030T2R2MM
Manufacturer
TAIYO YUDEN
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 2A 112 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
MDMK3030T2R2MM PDF
Type Description
Series:MCOIL™, MD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Metal
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):2 A
Current - Saturation (Isat):2.8A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):112mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:1 MHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)