
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1812 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 6.8 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 285 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 1.2Ohm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 7.96MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 27MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 7.96 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 | ||
| 1000 | ||
| 2500 |
Current price of IMC1812BN6R8K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 22UH 1.9A 250 MOHM SMD
FIXED IND 560UH 138MA 6.96 OHM
FIXED IND 22UH 1.8A 180 MOHM SMD
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM
CONN HEADER VERT 11POS 2.54MM
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8S 10S
ROTARY ENCODR INCREMENT 1024PPR