
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 1140 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 1.5 mH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 2.9 A |
| Current - Saturation (Isat): | 5.3A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 324mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 1.500" Dia (38.10mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.030" (26.16mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 140 |
Current price of 1140-152K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 51NH 210MA 820MOHM SMD
FIXED IND 68UH 340MA 1.3 OHM TH
FIXED IND 10UH 5.4A 61.7 MOHM
FIXED IND 1.5MH 2.9A 324 MOHM TH
CRYSTAL 25.0000MHZ 12PF SMD
ROTARY ENCODR INCREMENT 4096PPR
HEX BOLT 3/4-10 THREAD 5 1/2 L