
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SDR1005 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 100 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 1 A |
| Current - Saturation (Isat): | 1.2A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 330mOhm Max |
| Q @ Freq: | 41 @ 56kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 8MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Nonstandard |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.197" (5.00mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 600 | ||
| 1200 | ||
| 3000 | ||
| 6000 |
Current price of SDR1005-101KL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.8 OHM
FIXED IND 68UH 4.8A 53 MOHM TH
FIXED IND 560NH 790MA 180 MOHM
FIXED IND 100UH 1A 330 MOHM SMD
CONN HEADER VERT 22POS 1.27MM
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM
FIXED IND 100UH 16.4A 14 MOHM TH