
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 4590R |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 18 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 5.49 A |
| Current - Saturation (Isat): | 3.9A |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 22mOhm Max |
| Q @ Freq: | - |
| Frequency - Self Resonant: | - |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.455" Dia x 0.900" L (11.55mm x 22.86mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 500 |
Current price of 4590R-183K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 1.2UH 1.6A 110 MOHM
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM
FIXED IND 3.9UH 275MA 1.95 OHM
FIXED IND 18UH 5.49A 22 MOHM TH
XTAL OSC VCXO 140.0000MHZ LVPECL
CONN RCPT FMALE 48P SOLDER CUP
TRANSMITTER TOSA