
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 6100 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 830 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 870mOhm Max |
| Q @ Freq: | 2.3 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 2.3MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 100 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Vertical Cylinder |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.433" Dia (11.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.413" (10.50mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 480 |
Current price of 6100-561K-RC is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 470UH 4A 187 MOHM TH
FIXED IND 3.3UH 29A 1.7 MOHM SMD
FIXED IND 22NH 150MA 1.9 OHM SMD
FIXED IND 1MH 1A 818 MOHM TH
FIXED IND 8.2UH 3.4A 49 MOHM SMD
FIXED IND 560UH 830MA 870MOHM TH
CONN HEADER SMD 38POS 2.54MM