
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-39010/03, ER1641 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Type: | - |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 560 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 90 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 10.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 60 @ 790kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 4.7MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Inductance Frequency - Test: | 790 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 250 |
Current price of ER1641-564KS is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED INDUCTOR 220NH 9A SMD
FIXED IND 39UH 4MA 1.5 OHM SMD
FIXED IND 1.5UH 7.6A 23.5 MOHM
FIXED IND 560UH 90MA 10.5 OHM TH
CONN HEADER SMD 15POS 1MM
SENS FIBER LONG DIST NARROW BEAM
FIXED IND 2.2UH 650MA 190 MOHM