
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SRR0908 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Ferrite |
| Inductance: | 270 µH |
| Tolerance: | ±15% |
| Current Rating (Amps): | 600 mA |
| Current - Saturation (Isat): | 750mA |
| Shielding: | Shielded |
| DC Resistance (DCR): | 700mOhm Max |
| Q @ Freq: | 30 @ 796kHz |
| Frequency - Self Resonant: | 3.4MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 1 kHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 8-SMD, Gull Wing |
| Supplier Device Package: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" L x 0.374" W (10.00mm x 9.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.307" (7.80mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1200 |
Current price of SRR0908-271YL is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.2MH 240MA 4.5 OHM TH
FIXED IND 10UH 946MA 216 MOHM
FIXED IND 900NH 14A 4.6 MOHM SMD
FIXED IND 270UH 600MA 700MOHM SM
VARISTOR 33V 100A 5MM DISC THRU
MEMS OSC XO 48.0000MHZ H/LV-CMOS
CABINET U-HANDLE, PLASTIC