
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | IMC-1812 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Type: | Wirewound |
| Material - Core: | Iron Powder |
| Inductance: | 56 µH |
| Tolerance: | ±10% |
| Current Rating (Amps): | 135 mA |
| Current - Saturation (Isat): | - |
| Shielding: | Unshielded |
| DC Resistance (DCR): | 5.5Ohm Max |
| Q @ Freq: | 50 @ 2.52MHz |
| Frequency - Self Resonant: | 9MHz |
| Ratings: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Inductance Frequency - Test: | 2.52 MHz |
| Features: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1812 |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.134" (3.40mm) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1000 | ||
| 2500 | ||
| 5000 | ||
| 12500 |
Current price of IMC1812ET560K is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
FIXED IND 2.7NH 300MA 200 MOHM
FIXED IND 3.3UH 2.5A 70 MOHM SMD
FIXED IND 15UH 2.1A 87 MOHM SMD
FIXED IND 56UH 135MA 5.5 OHM SMD
FIXED IND 2.7NH 910MA 30 MOHM
MEMS OSC XO 12.0000MHZ H/LV-CMOS
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC 3.5W WR