ISC1210ER1R8J
Description
FIXED IND 1.8UH 350MA 850 MOHM
DataSheet
ISC1210ER1R8J PDF
Type Description
Series:ISC-1210
Package:Tape & Reel (TR)
Material - Core:Iron Powder
Inductance:1.8 µH
Tolerance:±5%
Current Rating (Amps):350 mA
Current - Saturation (Isat):-
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):850mOhm Max
Q @ Freq:30 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant:85MHz
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:7.96 MHz
Supplier Device Package:1210
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)