SD3118-6R8-R
Description
FIXED IND 6.8UH 850MA 232 MOHM
DataSheet
SD3118-6R8-R PDF
Type Description
Series:SD3118
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:6.8 µH
Tolerance:±30%
Current Rating (Amps):850 mA
Current - Saturation (Isat):1.12A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):232mOhm
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.122" W (3.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):0.071" (1.80mm)