SBC1-331-341
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
FIXED IND 330UH 340MA 1.9 OHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
SBC1-331-341 PDF
Type Description
Series:SBC
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Wirewound
Material - Core:Ferrite
Inductance:330 µH
Tolerance:±10%
Current Rating (Amps):340 mA
Current - Saturation (Isat):260mA
Shielding:Unshielded
DC Resistance (DCR):1.9Ohm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:10 kHz
Features:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1130-472K-RC
1130-472K-RC
FIXED IND 4.7MH 1A 1.86 OHM TH
FIXED IND 47UH 1.15A 300 MOHM
CDR7D28MNNP-3R6NC
CDR7D28MNNP-3R6NC
FIXED IND 3.6UH 3.45A 32.5 MOHM
SBC1-331-341
SBC1-331-341