IFSC1008ABER2R2M01
Manufacturer
Vishay / Dale
VIGOR # :
Description
FIXED IND 2.2UH 1.85A 90 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IFSC1008ABER2R2M01 PDF
Type Description
Series:IFSC-1008AB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:-
Material - Core:-
Inductance:2.2 µH
Tolerance:±20%
Current Rating (Amps):1.85 A
Current - Saturation (Isat):2.15A
Shielding:Shielded
DC Resistance (DCR):90mOhm Max
Q @ Freq:-
Frequency - Self Resonant:-
Ratings:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:100 kHz
Features:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:Nonstandard
Supplier Device Package:-
Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)